Cooperare, perseverență, performanță

Admitere

Înscrierea la grădiniță, admitere în învățământ primar, liceal și profesional

Elevi

Informații, regulamente, precizări, școala online, platforme educative etc.

Părinți

Informații utile pentru părinți:școlare, siguranța online etc.

Examene

Evaluare națională, Bacalaureat, Certificare competențe etc.

Extrașcolar

Activitățile extrașcolare și extracurriculare ale unității școlare

Cadre didactice

Formare continuă, mobilitate personal etc.

De ce să alegi Liceul Pipirig

Preocuparea permanentă este oferirea celor mai înalte standarde de calitate în procesul de învățământ:

Mijloace materiale

Sălile de clasă igienizate și verificate permanent, 3 laboratoare de Informatică și TIC, 3 biblioteci, bază sportivă la cele mai înalte standarde, ateliere școlare pentru practica elevilor, material didactic (planșe, videoproiectoare, tablă interactivă, rețea wireless, laptopuri și tablete etc. Atmosfera locațiilor de primire elevi este una potrivită, atractivă, care să faciliteze performanța școlară.

Resursa umană

Cadrele didactice sunt calificate în proporție de 98%. Suntem permanent preocupați de formarea continuă a acestora, de obținerea gradelor didactice, de parcurgerea modulelor de formare pentru obținerea celor 90 de credite, pentru formarea atât în țară, cât și în străinătate. Procesul instructiv-educativ este verificat permanent și suntem deschiși spre a rezolva toate eventualele nemulțumiri.

Performanța școlară

Elevii Liceului Pipirig ne reprezintă cu cinste oriunde își continuă studiile. Rezultatele la Evaluarea Națională la clasele a VIII-a a fost, în fiecare an, peste media județeană. Elevii ne-au reprezentat cu cinste, ajungând și în fazele finale ale Olimpiadelor școlare naționale, au câștigat numeroase concursuri școlare și extrașcolare. A existat un procent de promovabilitate și la examenul de Bacalaureat, dar cel mai important pentru acești elevi este obținerea Certificatului de pregătire profesională, pentru cele două niveluri.

Educația extrașcolară

Componenta extrașcolară și extracurriculară este una foarte importantă în învățământul modern. Elevului i se oferă la unitatea noastră oportunitatea de a diversifica formarea personalității și a pregătirii în diferite contexte de învățare. Școala oferă stagii de pregătire profesională în străinătate, acțiuni cultural-artistice, activități complexe ExtraClub, concursuri la nivel național și finanțate de minister organizate, alte concursuri în CARI, CAEJ și locale, participare la numeroase competiții etc.

Deschidere Europeană

Foarte multe dintre cadrele didactice au participat sau au posibilitatea de a participa la formare profesională în diferite țări ale Uniunii Europene. Inclusiv pentru elevi, este o preocupare susținută, pentru a obține cât mai multe astfel de colaborări. Formarea Erasmus+, Comenius, eTwinning sunt exemple de colaborare europeană

Siguranță și ocrotire

Respectăm normele epidemiologice de siguranță, cu o strictețe maximă. Unitatea școlară și spațiile adiacente sunt supravegheate permanent prin sistem video, de către cadrele didactice de la fiecare clasă și poliția locală. Transportul școlar respectă toate normele stabilite de protecție și siguranță. Pentru cazurile de bullying, inclusiv bullying online există o permanentă preocupare, toate cazurile sesizate fiind tratate cu seriozitate maximă. Mai mult, există posiblitatea de comunicare a problemelor, inclusiv prin intermediul acestui site... secțiunea Contact.

Noutățile noastre..

decembrie 2021